En iyi porselen hangisidir?

Günümüzde farklı kimyasallarla çeşitlendirilmiş, farklı yoğunluklarda pek çok porselen çamuru kullanılmaktadır. En iyi porselenin hangisi olduğu sorusunun cevabı ise üreteceğiniz parçanın gereklerini en iyi karşılayan çamur olacaktır.

 

El yapımı porseleni özel kılan unsurlar nelerdir?

Porselen ilk hali ile sıvı ya da vakumlanmış halde karşınıza gelir. Bu ham halinden kullanılabilir bir parça olana kadar geçirdiği değişim her aşaması ile el emeği, zaman ve sabır ister. Kaliteli bir porselen ürün hatasız işçilik ve şeffaflık ile diğerlerinden ayrılır.

Bir ürünün porselen olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Porseleni seramikten ayıran temel özellikler parlak beyaz rengi, ışık geçirgenliği ve yüksek derecede pişirilerek üretilmesinden kaynaklanan dayanıklılığıdır.

Seramik ve porselen arasındaki fark nedir?

Seramik çamuru, fırınlama esnasında porselen kadar yüksek ısı istemez. Dolayısıyla fırına girerken sahip olduğu formu korumaya porselenden daha yatkındır. Porselen çamuru, seramikten çok daha ince bir yapı ve çok yüksek ısıda pişirim istediği için fırın çıkışında firesi daha yüksek olabilir. Şıklık bakımından inceliği ve zarifliği ile porselen çok daha tatmin ediciyken, seramik parçalar maliyet bakımından günlük kullanıma çok daha uygundur.

Porselen özelliği nedir?

Porselenin en temel özelliği ışık geçirgenliğinin yanı sıra gözeneksiz yapısı ile yalıtkan bir malzeme oluşudur. Seramik çamuruna göre daha ince ve hafif parçalar üretmeye imkân tanır. Sert ve yumuşak formlarının dışında, Çin Porseleni olarak da bilinen türü ile birlikte üç farklı yapıda porselen üretmek mümkündür. Genel kanı porselenin ince olması gerektiği yönünde olsa da bu tamamen bir tercih meselesidir.

Porselen nasıl yapılır?

Alçı kalıplara dökülerek ya da vakumlu çamurun elde şekillendirilmesi ile istenen forma kavuşturulan porselen önce bisküvi fırınında ilk halini alır. Tasarımın gerektirdiği boyama ya da sırlama işleminin ardından bu defa ikinci kez fırınlanarak hem mukavemeti artırılır hem de yapılan süsleme kalıcı hale getirilir. Üründe altın dekor kullanılıyorsa, ikinci fırının ardından altın ile buluşturulan parça bu defa altın fırınına girer ve böylelikle son halini alıp kullanıma sunulur.

Porselen bulaşık makinesinde yıkanır mı?

Kaliteli çamurdan, doğru sır ile sırlanarak üretilmiş porselen parça bulaşık makinesinde yıkanabilir. Burada dikkat edilecek asıl husus üründe altın dekor kullanılıp kullanılmadığıdır. Altın kullanılarak dekorlanmış ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanması önerilmez.

Kaliteli porselen ve ucuz porselen arasındaki fark nedir?

Kaliteli porseleni kalitesizden ayırmanın en kolay yolu ışığa tutmaktır. Porselen üründe ışık geçirgenliği ne kadar yüksekse kalitenin de o kadar yüksek olduğu söylenebilir. Piyasada, çoğu seri üretim olan ucuz porselen bulmak elbette mümkün. Ancak bu ürünlerin yıpranma süreçleri de bir o kadar hızlıdır. Her yıkamada rengi atan veya formu hemen bozulan ürünlerle karşı karşıya kalmanız çok olasıdır.